Nizsze Seminarium Duchowne Archidiecezji Czestochowskiej - Aktualności
ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW
NABÓR DO PIERWSZYCH KLAS
 

Zapraszamy

Prezentacja multimedialna

REKRUTACJA NA ROK 2019


ROK SZKOLNY 2018/2019

Aktualności

12.08. Dziś w samo południe odwiedził nas Ojciec naszej archidiecezji Arcybiskup Wacław Depo. W modlitwie Anioł Pański za przyczyną NMP zawierzył całą naszą Wspólnotę, oraz pobłogosławił nas na wakacyjne prace remontowe. Deo gratias 18.06. ks. mgr-lic. Szymon Stępniak – prefekt Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Żarecko- Zawierciańskiej. Serdecznie gratulujemy.
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 15.06. 32C :-) 14.06. Spotkanie z Reżyserem - Krzysztof Zanussi przeżywa dziś na Jasnej Górze 80. rocznicę urodzin. Jubileusz połączony jest z III Colloquium z Teologii Mediów: Zanussi-hagiograf. 12.06. Już po raz czwarty uczestniczyliśmy w międzydiecezjalnym turnieju piłkarskim o puchar św. Jacka. Tym razem blisko podium, 4 miejsce :) Brawo i podziękowania dla wszystkich! 11.06. Świadectwo tegorocznego Absolwenta - Dawida Borciucha 5.06. Miło nam poinformować, że na profilu społecznościowym naszego NSD obserwuje nas już ponad 2000 osób. 4.06. Dokładnie 40 lat temu, 4 czerwca 1979 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przybył do Częstochowy w ramach swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Dlatego nasze miasto przeżywa dziś wielki dzień dziękczynienia. Na jego uroczyste obchody składają się m.in. Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza celebrowana na Szczycie jasnogórskim, program słowno muzyczny pt. „Tu bije serce narodu w sercu Matki” w Jasnogórskiej Bazylice oraz Dzień Uświęcenia Kapłanów zorganizowany w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. 1.06. W tym roku, to już 2 z naszych Absolwentów który przyjął święcenia diakonatu.Dk.Piotr Sinkiewicz gratulujemy i życzymy radości w pełnieniu diakońskiej służby. Obiecujemy naszą modlitewną pamięć, niech Pan Cię błogosławi i strzeże. Foto: A.Mieczyńska/Radio Fiat) 29.05. Film na temat NSD zrealizowany samodzielnie przez naszych uczniów.
25.05. Pożegnanie Absolwentów A.D.2019 Relacja Nowy numer naszej gazetki "Niezwykła Szkoła" 12.05. 56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Z tej racji Arcybiskup Wacław Depo skierował do archidiecezjan List Pasterski nt. powołań.
Fragment z listu Arcybiskupa Wacława: (...) " W tej szkole nadal uczą się młodzieńcy z całej Polski. Ale głęboko w sercu noszę pragnienie, aby jak najwięcej było w tej niezwykłej szkole młodzieży z naszej archidiecezji. Drodzy absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum: Niższe Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej czeka na Was." Czytaj całość Listu "DAR I ZMAGANIE" 11.05. Międzynarodowe Maryjne Czuwanie Młodych - telemost z sanktuariami świata. 8.05.Pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego

W uroczystość św. Stanisława BM Tobiasz Zoń - nasz Absolwent z 2014r. otrzymał sakrament święceń kapłańskich w stopniu diakona. Święceń udzielił Biskup Roman Pindel - ordynariusz Bielsko-Żywiecki w Diecezjalnym Sanktuarium pw. św. Józefa w Wilamowicach. 7.05. Pisemny egzamin maturalny z matematyki Majówka w naszym ogrodzie. 06.05. Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego. 05.05. Maturzyści u Stolicy Mądrości na apelowym zawierzeniu. 26.04. Ostatnie zajęcia lekcyjne w klasie 3.

25.04. Msza św. z intencji Solenizantów: ks. Rektora Jerzego, ks. prof. Marka i prof. Marka. Rada pedagogiczna. 23.04. Kwiaty w naszym ogrodzie. 12-14.04. Rekolekcje wielkopostne. W tym roku Pan Bóg przemawia do nas przez ks. dra Kamila Zadrożnego - Prefekta WSD w Częstochowie. Ks. Kamil to także nasz Absolwent sprzed 15 lat. Relacja z rekolekcji

30.03. Turniej piłki nożnej halowej o puchar Księdza Rektora. 25.03. Ks. dr Jarosław Grabowski - ABSOLWENT NSD Z 1988R. mianowany nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego Niedziela.
Gratulujemy z serca i wyrażamy radość i dumę z naszego Wychowanka. 19.03. Uroczystość odpustowa pod przewodnictwem bpa Grzegorza Kaszaka Relacja audio

Artykuł z uroczystości odpustowych - Śladami św. Józefa

Odpustowa homilia Biskupa Grzegorza Kaszaka

17.03. Apel Jasnogórski. Niezwykła szkoła, niezwykły patron. Relacja z odpustu

Odpustowe kazanie ks. Piotra Zaborskiego

6.03. Środa Popielcowa w Archikatedrze pw. Świętej Rodziny. Mszy Świętej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. 1.03. Narodowy Dzień Pamięci o "Żołnierzach Wyklętych."

Uczniowie NSD pamiętają,CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! Film z Marszu Pamięci i Wdzięczności

18.02. Powołania fundamentem Kościoła. Rozmowa z Rektorem NSD - Ks. Jerzym Bieleckim na falach Radia Fiat. Posłuchaj

12.02. Dziś 35 rocznica śmierci III Biskupa Częstochowskiego Stefana Bareły.

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Ksiądz Biskup Stefan m.in pełnił funkcję rektora Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Udział alumnów we Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej w intencji zmarłego bpa Stefana. 3.02. Msza święta z okazji wywiadówki i spotkania rodziców z nauczycielami. 2.02. Uczestnictwo alumnów podczas Mszy świętej, sprawowanej z okazji Dnia Życia Konsekrowanego i 7 rocznicy ingresu abp Wacława Depo do katedry częstochowskiej. 27.01. Koncert kolęd i pastorałek w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W śpiewie uczestniczyła schola naszego seminarium. 27.01. Dzień skupienia prowadzony przez ks. Prefekta Szymona. 26.01. Dziś odwiedzili nas absolwenci sprzed kilku lat. W ramach wspólnej integracji rozegraliśmy mecz piłki nożnej. Skrót meczu

23.01. Udział w ekumenicznych nieszporach w WSD w Częstochowie. 15.01. Hu, hu, ha, hu, hu, ha
Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy 13.01. Niedziela Chrztu Pańskiego i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Chrzest Chrystusa w Jordanie i zstąpienie nań Ducha Świętego ukazało Boską misję Zbawiciela. Poprzez chrzest, każdy człowiek zostaje włączony w wielką rodzinę Kościoła, którą buduje swoim świadectwem życia i wiary. Tuż przed obiadem z błogosławieństwem kolędowym w progi naszych sypialni zawitał ks. Prefekt Szymon. 24.12. Życzenia Bożonarodzeniowe od Alumnów NSD

21.12. Dziś ks. Adrian i ks. Szymon odwiedzili kolejnego z naszych Absolwentów - Kamila. Obecnie odbywa nowicjat w zgromadzeniu Salezjanów. Przekazaliśmy pozdrowienia, świąteczne życzenia i małe upominki. Życzymy Kamilowi i wszystkim naszym Absolwentom gdziekolwiek są obfitości Bożych darów i siły na codzienną pracę nad sobą. Bo z Bożą łaską wszystko jest możliwe. 20.12. Wigilia w NSD.

Relacja z uroczystości - Radio FIAT 15.12. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze zabrzmiał śpiew Akatystu ku czci Bogarodzicy. Połączone chóry Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i WSD Diecezji Sosnowieckiej, a także Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej pod kierownictwem ks. Marka Cisowskiego odśpiewały ten wspaniały hymn liturgiczny. W Akatyście, poza klerykami brali udział licznie zgromadzeni pielgrzymi i wierni. Poszczególne Kondakiony i Ikosy przerywała wspólna modlitwa różańcowa w językach Europy: francuskim, niemieckim, angielskim.
Akatyst powstał w Kościołach Wschodu jako hymn pochwalny wobec Boga i świętych Pańskich. Bardzo popularne jest jego wykonanie względem Matki Bożej, śpiewany głównie w święta Maryjne w seminariach, czy kościołach - szczególnie na Jasnej Górze. To modlitwa szczególnie niosąca pokój i będąca dziś wyrazem dialogu między Katolicyzmem, a Prawosławiem. 20-22.11. Matura próbna z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. 3.11. Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości.

Relacja z uroczystości - Archidiecezja CzęstochowskaRelacja z uroczystości - Tygodnik "Niedziela"

25.10. Podczas Mszy świętej polecaliśmy intencje Księdza Prefekta Szymona, który za kilka dni będzie obchodził imieniny. 22.10. Podczas nabożeństwa różańcowego modliliśmy się w intencjach dzieł misyjnych i misjonarzy. Polecaliśmy naszych absolwentów pracujących na misjach i formujących się w tym kierunku, m.in. ks. bp Dariusz Kaluza, ordynariusza diecezji Goroka w Papui-Nowej Gwinei, ks. Cyprian Kostrzewa posługującego obecnie we Lwowie,a także tych, którzy w tym roku rozpoczęli formację w zgromadzeniu misyjnym Oblatów Maryi Niepokalanej: Sławek Zbierański i Marcin Dybza. 16.10. Odwiedziny grupy dzieci i młodzieży z parafii Bogdanów wraz z księdzem prefektem Tomaszem i gronem pedagogicznym ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II. 7.10. Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego miała sposobność spotkać się z panem Edwardem Cyranem, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki z Stanów Zjednoczonych, przyjacielem i dobrodziejem seminarium. 3.10. Adrian Figurski nasz Absolwent z 2016r. Gratulujemy Ci przyjęcia stroju duchownego. 20-22.09. Wycieczka na Dolny Śląsk. Relacja ze szkolnej wycieczki

12.09. Wyjście do Cinema City na projekcję "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". 6.09. Uroczysta inauguracja roku szkolnego pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo.
Relacja foto i audio

"Ja mam dzięki Bogu w Częstochowie dwa seminaria (...)
Niższe Seminarium które wychowuje uczniów z całej Polski" - mówią m.in. Arcybiskup Wacław Depo - Metropolita Częstochowski na inauguracji roku szkolnego w NSD.

Relacja video z uroczystości

4.09. Eucharystia pod przew. metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo za ofiary "Krwawego Poniedziałku" z 1939r. w Częstochowie. Służbę liturgiczną Mszy św. zapewnili alumni Niższego Seminarium Duchownego i klerycy Wyższego Seminarium w Częstochowie. Liturgii towarzyszył śpiew chóru Basilica Cantans. Po Mszy św., na placu przed archikatedrą uczestnicy 77. rocznicy "Krwawego Poniedziałku" złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia. 3.09. Pierwsze zajęcia lekcyjne.

2.09. Jasnogórskie Dożynki. Jak co roku nasi uczniowie zaangażowali się w służbę porządkową. Po Eucharystii pamiątkowe zdjęcie z panem Prezydentem RP Andrzejem Dudą. 1.09. Przyjazd do seminarium uczni?w klasy I, II i III do godz. 18.00

31.08. Rada pedagogiczna godz. 17.00